Club 760 – Verein der Freunde der Murtalbahn

 

club760-1

tabulkyKlub 760 – Spolek přátel dráhy údolím řeky Mur, tak zní v překladu název rakouského spolku, jež je mimo jiné majitelem lokomotivy ŠKODA 1932, tedy našeho „Malého štokra“ U57.001. Club 760 nám tuto lokomotivu na 15 let zapůjčil. Zajímá Vás, co je to ten Club 760 vlastně zač? Nebo co a kde že to je ta Murtalbahn?

club760-2Murtalbahn, tedy dráhu údolím řeky Mur, naleznete na pomezí rakouských spolkových zemí Steiermark (Štýrsko) a Salzburg (Solnohradsko). Dráha otevřená v roce 1894 má klasický rakouský úzký rozchod 760 mm a svou délkou 76 km je druhou nejdelší úzkokolejkou v Rakousku.

Výchozí stanicí dráhy je Unzmarkt (733 m n. m.), ležící na Rudolfsbahn (Dráze korunního prince Rudolfa) St. Valentin – Villach. Murtalbahn dále vede proti proudu řeky Mur, přes známé městečko Murau do koncové stanice Mauterndorf (1116 m n. m.). Za 50. kilometrem přejíždí zemskou hranici a ocitá se v oblasti zvané Lungau, horské pánvi pod Vysokými Taury. Čilou osobní i nákladní dopravu, stejně jako historické jízdy zde dnes zajišťuje zemská společnost Steiermärkische Landesbahnen (Štýrské zemské dráhy).

club760-3Club 760 byl založen skupinou železničních nadšenců v roce 1969 k 75. výročí trati s cílem přiblížení Murtalbahn a jejího provozu včetně parních vlaků široké veřejnosti. Mimo jiné pomáhali s pořízením a renovací historických vozů.

V roce 1973 si klub pořídil první vlastní parní lokomotivu – německou vojenskou 699.01. Tato lokomotiva odstartovala poměrně rozsáhlou sbírku vozidel a především lokomotiv. Před plameny autogenů zachránili nejednu parní lokomotivu a to nejen z Rakouska. Z celkem 13 lokomotiv je 5 dovezeno z Bosny. Jednou z nich je i naše U57.001.

club760-5Vrcholnou činností klubu se stal turistický provoz na tzv. Taurachbahn. V roce 1980 byl uzavřen provoz v koncovém úseku Murtalbahn mezi stanicemi Tamsweg a Mautendorf (11 km). Zrušenou trať si tehdy pronajal Club 760 s cílem zde provozovat turistickou dopravu. Po náročné opravě trati byl nakonec v červenci roku 1988 zahájen turistický provoz. Pro odlišení se dráze začalo říkat Taurachbahn, tedy dráha okolo potoka Taurach.

Od roku 1988 jsou v letní sezónu o víkendech a svátcích pravidelně vypravovány vlaky v čele s některou z místních parních lokomotiv. Výchozí stanicí je Mauterndorf, kde je také provozní zázemí dráhy. Konečnou stanicí pravidelných turistických vlaků je 9 km vzdálená stanice St. Andrä-Andlwirt. Následující 2 km do stanice Tamsweg jsou obsluhovány jen zvláštními vlaky.

club760-4Projížďka romantickým parním vláčkem údolím řeky Mur v sousedství alpských velikánů je opravdový zážitek. Taková jízda se jen tak nezapomíná a proto jí vřele doporučujeme všem turistům mířícím do této části Rakouska. Taurachbahn je v provozu o víkendech od června do září, přesný rozpis jízd naleznete zde.

Mnoho dalších informací o Clubu 760, Murtalbahn, Taurachbahn, vozidlech a především možnosti svezení naleznete na spolkovém webu, jehož nejdůležitější část je dokonce přeložena do češtiny. Taurachbahn můžete navštívit také na facebooku.