Hlinka a Rylovka

 

Obec Hlinka leží v severní části Osoblažska stranou hlavních komunikací. Byla založena v roce 1267 v souvislosti s německou kolonizací Osoblažska. Němečtí kolonizátoři převzali po jejich slovanských předchůdcích slovanské jméno obce Glynik a obec se tak německy jmenovala Glemkau. Slovanský název je odvozen od hlíny, která zde byla těžena již ve slovanských časech. K 1. 1. 2014 zde žilo dle dat ČSÚ 195 obyvatel.

Na návsi v Hlince se nachází malý kostel sv. Valentýna z roku 1813. Velice působivý je německý pomník padlým z první světové války za obcí u silnice z Hlinky směrem na Dívčí Hrad. Pomník tvoří socha rytíře, kterou však v minulých letech neznámý vandal připravil o hlavu.

Součásí obce Hlinka je i místní část Rylovka, která do konce II. světové války ležela na důležité historické spojnici měst Leobschütz (dnes polské Glubczyce) – Hotzenplotz (dnes česká Osoblaha) – Neustadt (dnes polský Prudnik). Po skončení války však cesta kvůli tuhému socialismu a odsunutí původního německého obyvatelstva pozbyla významu. Naštěstí jen dočasně, protože od roku 2009 byla cesta mezi Rylovkou a polskými Krzyzkowicemi znovu obnovena.

Více informací se můžete také dozvědět na internetových stránkách obce.