Rusín, Matějovice a Hrozová

 

Obec Rusín, poprvé zmíněna v roce 1262, leží v nejvýchodnějším výběžku Osoblažska. K 1. 1. 2014 zde žilo dle dat ČSÚ 145 obyvatel ve třech místních částech – Rusíně, Hrozové a Matějovicích.

Dominantou Rusína je především, kvůli své poloze a významu pro česko-polsko-německé vztahy, kaple Navštívení Panny Marie na Rusínském kopci. Od roku 1814 zde stával stejnojmenný předchůdce dnešní kaple, ta však byla na konci II. světové války odstřelováním zničena. K výstavbě repliky došlo až v letech 1992 – 1993. Dnes je kaple významným poutním místem nejen pro věřící (pouť se koná každoročně začátkem srpna), ale i pro turisty díky svému výhledu do okolí.

I Hrozová má co nabídnout – kromě svého venkovského rázu především krásný kostel sv. Michaela Archanděla, který zde stojí již od poslední čtvrtiny 13. století a během roku 2013 v něm byly nalezeny unikátní fresky možná právě již z této doby. Také se zde nachází jedno ze zastavení Ovocné naučné stezky.

Na pravém řeku potoka Hrozová nedaleko Matějovic se nachází v pískovcové skále pseudokrasová Matějovická jeskyně s chodbami o délce 11 a 23 m a výšce až 4 m. Vstup pouze na vlastní nebezpečí!

Více informací se můžete také dozvědět na internetových stránkách obce.