Vše co byste chtěli vědět o Osoblažsku

 

Mluvící HotzenplotzVítejte na Osoblažsku! Osoblažsko, Osoblažský výběžek nebo také kraj loupežníka Hotzenplotze – tak trochu ospalé území, které je ze tří stran obehnáno Polskem se nachází v severozápadní části Moravskoslezského kraje v okrese Bruntál a turistické oblasti Jeseníky. K 1. 1. 2014 zde žilo (na území Mikroregionu Osoblažsko) dle dat ČSÚ 9 905 obyvatel.

Osoblažsko to v historii nemělo nikdy lehké, již za dob Rakouska-Uherska se nacházelo na jeho periferii, nejvíce však kraj zasáhla druhá světová válka. Centrum regionu – Osoblaha bylo kompletně srovnáno se zemí. Následný odchod převážně německého obyvatelstva dílo zkázy dokonal. V dnešní době se ovšem toto území znovu probouzí a nabízí své rozmanité služby.

Dnes působí na Osoblažsku Mikroregion Osoblažsko, který zastřešuje 12 obcí a 2 města, která najdete níže a zaměřuje se především na podporu turistického ruchu a komplexní rozvoj tohoto koutu Českého Slezska.

Většina informací o Osoblažsku na těchto stránkách pochází právě od Mikroregionu, kterému patří náležitý dík! Další informace poté najdete i v zajímavé knížce „Osoblažsko oknem úzkokolejky“. Nesmíme opomenout ani sekci „Příroda“, která vzniká spolupráci několika lidí, jejichž výčet je vždy na konci jednotlivých témat.

Ať zde přijedete autem, na kole nebo využijete místní úzkokolejku určitě budete překvapeni místní atmosférou tohoto „bohem zapomenutého kraje“.

A co vše můžete na Osoblažsku navštívit? Vyberte si níže!

Obce

Obce

Památky a zajímavosti

Památky a zajímavosti

Turistika

Turistika a sport

Příroda

Příroda

Ubytování

Ubytování

Stravování

Gastronomie