Slezské Rudoltice

 

Obec Slezské Rudoltice se nachází na přechodu Jindřichovské pahorkatiny do Osoblažské nížiny. Obcí prochází úzkokolejná trať, která má na území obce tři zastávky – v Amalíně, ve Slezských Rudolticích a v Koberně.

První zmínka o obci je z roku 1255. V roce 1676 byla povýšena na městečko. K 1. 1. 2014 zde žilo dle dat ČSÚ 553 obyvatel.. Dominantou je zámek s neuvěřitelně bohatou historií.

Tento renesanční zámek byl postaven v pol. 16. století a hostil takové osobnosti jako byl Friedrich II., Karl Ditters z Dittersdorfu nebo Karel Hanke a o věhlasu zámku se dozvěděl dokonce i samotný Voltaire. V dobách jeho největší slávy se mu přezdívalo „Slezské Versailles“ a pod básnickým pseudonymem „Konilesy“ byl zmíněn dokonce i v rozsáhlé básnické skladbě Jána Kollára – Slávy dcera. Zámek je zpřístupněn veřejnosti a pomalu se rekonstruuje i s přilehlým parkem.

Ve Slezských Rudolticích stojí za vidění také neorománský kostel sv. Kateřiny, kde jsou uchovány ostatky rodu Hodiců, včetně Alberta z Hodic, za jehož vlády zámek neskutečně překypoval životem. Na zdejším náměstí stojí socha Panny Marie Imaculaty z éry Hodiců.

Velice působivým a tajuplným místem je zaniklá ves Pelhřimovy ležící přímo na česko – polské hranici. Obec byla v roce 1742 po válce mezi Rakouskem a Pruskem rozdělena podél potoka Trója na dvě části, aby po roce 1945 česká část zanikla v rámci vysídlení původního německého obyvatelstva a špatnému umístění přímo na tehdy „ostře“ střežené hranici. Jediná památka je gotický kostel sv. Jiří, který se pomalu rekonstruuje a přilehlý hřbitov. Na polské straně se nachází nepřístupný zámek a na hřbitově torzo kostela a nová kaplička.

Více informací se můžete také dozvědět na internetových stránkách obce.


 Související odkazy

Ubytování ve Slezských Rudolticích

Ubytování ve Slezských Rudolticích

Stravování ve Slezských Rudolticích

Stravování ve Slezských Rudolticích

Zámek Slezské Rudoltice

Zámek Slezské Rudoltice

Turistika ve Slezských Rudolticích

Turistika v okolí