Janov

 

Janov je jedním z nejmenších městeček České Republiky. Leží v západní části Mikroregionu Osoblažsko v údolí Petrovického potoka tam, kde se krajina prudce zvedá do hřebenů Hrubého Jeseníku. K 1. 1. 2014 zde žilo dle dat ČSÚ 305 obyvatel.

Město bylo založeno v roce 1251 biskupem Brunem ze Schaumburgu a v roce 1535 obdrželo městská práva, protože se předpokládala těžba vzácných kovů. To se bohužel nenaplnilo. I tak město dokázalo využít svých městských práv například v možnosti vybudování náměstí. Centrem je malé náměstí s památníky jako jsou hornický pomník postavený v 650. výročí obce nebo barokní socha Panny Marie z roku 1739. V západním koutu náměstí se poté nachází pozdně barokní kostel Nejsvětější Trojice se hřbitovem.

Atraktivitu městečka ještě více zvýrazňuje jeho zasazení do údolí Petrovického potoka, ze kterého se strmě zvedají hřebeny hor s lesy a loukami hustě protkanými stuhami mezí. Městečko tak s krajinou tvoří jeden harmonický a idylický celek venkovské krajiny příhodný pro toulky v ní v jakémkoliv ročním období. Jedním z tipů pro tyto toulky může být třeba výlet na 5 km vzdálenou rozhlednu na vrcholu Biskupská kupa na česko-polské hranici.

Více informací se můžete také dozvědět na internetových stránkách obce.

Související odkazy

Ubytování v Janově

Ubytování v Janově