Léto 2013

 

Devátá sezóna výletních vlaků na Osoblažce přinesla především novinky organizační. Změnila se struktura vedení provozu a napomáhat začalo nově vzniklé občanské sdružení Klub přátel osoblažské úzkokolejky.

Sezóna to byla úspěšná a z hlediska statistik rekordní. V našich vlacích jsme za celý rok převezli rekordních téměř 5000 cestujících. Děkujeme našim návštěvníkům za přízeň a věříme na shledanou v příští, již desáté sezóně.

Nyní se pojďme podívat, co se u nás událo během léta roku 2013.

Pohádkový parní vlak

V sobotu 1.6. se konala jízda k příležitosti Dne dětí s podtitulem Pohádkový vláček. I přes předpovídanou nepřízeň počasí se vlak těšil hojné účasti a také počasí bylo lepší, než se předpovídalo. Nabízíme několik ilustračních snímků. Jak vše probíhalo, můžete podrobněji shlédnout v článku Studia STA.

foto Pavel Schreier a Studio STA

Červnové jízdy s „Faurem“

Celkem 6 červnových čtvrtků a pátků se po osoblažských kolejích proháněl motorový „Faur“ TU38.001 se zkrácenou soupravou a vozil školní výlety za poznáním Osoblažska.

foto Pavel Schreier a David Stanovský

První „parní“ víkend a Den dráhy

Parní vlaky začaly opět pravidelně jezdit na Den dráhy v sobotu 22.6 června. Pro cestující byla tento den připravená malá svačinka přímo z pece a ochutnávka pravé modré vody z modré parní lokomotivy. V osoblažském depu byla možnost prohlídky lokomotiv Českých drah a v osoblažském parku se konal každoroční festival Osoblažské hudební léto.

foto Pavel Horna a Pavel Schreier

Piknik kolejowy v Raclawicach Sląskich

Již pátý ročník železničního festivalu „Koleją po pograniczu polsko-czeskim” (Železnicí v polsko-českém příhraničí) se konal ve dnech 29. a 30. června na nádraží v Raclawicach Sląskich nedaleko Osoblahy.

Stejně jako loni, i letos se zúčastnily mimo jiné i Klub přátel osoblažské úzkokolejky a spřátelený ostravský Klub přátel železniční dopravy.

Největším lákadlem letošního ročníku byly hned dvě činné parní lokomotivy. Tou první byl model lokomotivy 310.017 v měřítku 1:8 patřící ostravskému spolku Sičova drobná železnice. Druhou lokomotivou byl stroj Ty42-24 železničního muzea v polských Pyskowicích. Tato lokomotiva známé německé válečné řady 52 je čerstvě po opravě a právě v Raclawicích se poprvé představila veřejnosti.

foto Pavel Schreier a Stanisław Stadnicki

Prázdninové jízdy

Během celé letní sezóny projel parní vlak z Třemešné do Osoblahy celkem 24x. I přesto, že našim fotografům počasí často moc nepřálo, podívejme se na pár snímků z provozu.

foto Jan Janošec, Pavel Schreier, Karel Pluta

Fajné léto na Osoblažce

Již podruhé byla v rámci projektu Technotrasa pořádána akce Fajné léto, kdy se postupně na všech zastávkách Technotrasy koná speciální program.

Na Osoblažku přišlo Fajné léto v sobotu 17.8. Centrum akce bylo na nádraží ve Slezských Rudolticích a parní vlak proto jel na své zpáteční cestě podle speciálního jízdního řádu s tříhodinovým stáním právě ve Slezských Rudolticích.

Podrobnou reportáž včetně větší fotodokumentace naleznete opět v článku našich partnerů ze Studia STA.

foto Studio STA

Změny na nádraží v Třemešné ve Slezsku

Se začátkem sezóny se objevilo několik příjemných novinek přímo v nástupní stanici našeho vláčku.

První dvě novinky jsou zásluhou obce Třemešná. Té se po mnohaletém jednání s Českými dráhami konečně povedlo pronajmout si veřejné záchody ve staniční budově. Záchody byly opraveny a od Dne dráhy jsou pravidelně otevřeny o víkendech, kdy jezdí parní vlaky Slezských zemských drah. Otevíraci doba byla v sobotu i neděli vždy v čase 9:30 – 11:30 a 16:30 – 17:30. Novinový článek podrobněji popisující problematiku WC v Třemešné vydal před Dnem dráhy Deník.cz.

Druhou novinkou je oprava přístupové cesty z obce Třemešná od hlavní silnice na nádraží. Byla vysekána nežádoucí zeleň, vyrovnán povrch chodníku a opraveno zábradlí pod nádražím. Obec také vybavila cesty ke stanici směrovým značením, které výletníkům zlepší orientaci v obci.

Třetí novinka je výsledkem domluvy mezi SZD, ČD a SŽDC. Kdy byl v několika oddělených etapách umožněn příjezd vlaku ČD 20606 na kolej 1u a vlak SZD tedy mohl stát u nástupiště na koleji 2u téměř hodinu před odjezdem. Dosud vlak ČD přijížděl na kolej 2u a poté uhýbal vlaku SZD, což znamenalo přistavení vlaku SZD k nástupišti až 5 min před odjezdem a s tím spojený „nával“ cestujících do vlaku.

A nesmíme ještě zapomenout na čtvrtou (vlastně tu úplně první) novinku a to revitalizaci čekárny ve stanici. Ta se na přelomu let 2012 a 13 zásluhou Klubu přátel osoblažské úzkokolejky proměnila v malé informační centrum o úzkokolejce a Osoblažsku a zpříjemňuje tak pobyt cestujícím během čekání na jejich vlaky. Otevřena je po celý rok vždy od prvního příjezdu do posledního odjezdu vlaku ČD z/do Osoblahy.

Klub přátel osoblažské úzkokolejky plánuje i na rok 2014 další práce na zkulturnění nádraží.

foto Jan Janošec, Pavel Schreier

Moravskoslezský kraj

Za finanční podporu v sezóně 2013 děkujeme všem našim sponzorům a především Moravskoslezskému kraji, bez jehož dotace by byl provoz nemyslitelný.