Prezident České republiky na Osoblažce

 

Na samý závěr sezóny 2014 se na Osoblažce konala událost naprosto nevídaná. Parním vlakem Slezských zemských drah se svezl prezident republiky Miloš Zeman.

Po poslední veřejné jízdě – na Martinské hody do Bohušova – většinou depo v Třemešné upadne do zimního spánku. Letos tomu ale bylo jinak. Úplně poslední jízdou byl speciálně objednaný vlak v rámci návštěvy prezidenta republiky Miloše Zemana v Moravskoslezském kraji. Na programu druhého dne návštěvy, v úterý 11. listopadu, byla návštěva Opavy, Krnova a Osoblahy, kde se setkával s občany.

Z Třemešné do Osoblahy byl pan prezident spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje Miroslavem Novákem a jejich doprovodem převezen parním vlakem. Jízdu v útulném prostředí parního vlaku využili především k debatě se zástupci obecně prospěšných společností Osoblažský cech a Althaia, které se zabývají sociálními otázkami na Osoblažsku. Nechyběla zde ani prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků SINEC, který sdružuje většinu sociálních podniků v Moravskoslezském kraji.

foto Moravskoslezský kraj, Studio STA – Radek Vráblík

Speciální prezidentský parní vlak táhla naše největší chlouba – parní lokomotiva „Malý štokr“ U57.001, která si hravě poradila s dvěma vagóny řady Balm/ú a služebním vozem. Jízdní řád prezidentského vlaku byl však zvolen poněkud nešťastně. Díky nabitému programu druhého dne návštěvy se z Třemešné odjíždělo v 16:30, tedy za šera a do Osoblahy vlak přijel již za tmy. Tma za okny, ale cestujícím příliš nevadila. Rokovalo se o všem možném. Sociálními otázkami počínaje a železničními vzpomínkami konče. Pan prezident mimo jiné zmínil i to, že se v něm pohnuly železničářské geny, jelikož jeho dědeček byl přednostou železniční stanice v Ústí nad Orlicí.

I přesto, že prezidentský vlak zastavoval z technických důvodů pouze ve Slezských Rudolticích, v každé zastávce čekal menší či větší hlouček lidí, aby prezidenta ČR pozdravili. Během zastávky ve Slezských Rudolticích se dokonce Miloš Zeman stihl podepsat do pamětní knihy obce. V Osoblaze prezidentský vlak zastavil v 17:25 a všichni cestující se přesunuli do Osoblažského kulturního domu, kde následovalo setkání prezidenta s občany, při jehož zahájení prezident neopomenul zmínit naší trať. „Dorazil jsem nejmodernějším dopravním prostředkem, úzkokolejkou“ řekl prezident na úvod své rozpravy s občany.

Projížďka parním vlakem po Osoblažské úzkokolejce se panu prezidentovi, jeho doprovodu i hostům velice líbila a na závěr dostal speciální dárek. Z rukou zástupců Slezských zemských drah převzal kousek původní kolejnice z Osoblažské úzkokolejky z roku 1898. I zde zavzpomínal na svého dědečka, který používal jako těžítko na stole pochromovaný hřeb na uchycení kolejnic.

foto Studio STA – Radek Vráblík, Moravskoslezský kraj, Jan Bezděk, Jakub Hasák

Poslední vlak sezóny

Po prezidentském vlaku se z Osoblahy do Třemešné vlak vracel bez cestujících a v opravdu kuriózní sestavě. Jelikož se jednalo o poslední parní vlak v roce 2014, převážela se do Třemešné parní lokomotiva „Rešica“, aby zde byla společně se „Štokrem“ zazimována. Navíc ze soupravy prezidentského vlaku zůstal pouze služební vagón, protože oba vozy Balm/ú zůstaly v Osoblaze. Z Osoblahy do Třemešné tak jel vlak ve složení U57.001, U46.002, D/ú 823. Noční krajinou Osoblažska si to tak burácelo téměř 700 koní táhnoucích jeden vagónek vážící 9 tun. 🙂

foto Jakub Hasák, Pavel Schreier

Prezidentský parní vlak i následující služební jízda obou našich parních lokomotiv noční krajinou byla pomyslnou třešničkou na dortu a dárkem k 10. výročí výletních parní vlaků na Osoblažce. Depo v Třemešné nyní utichlo a nás všechny čeká zimní přestávka. Ale ne na dlouho. S prvními sněženkami začnou přípravy na jedenáctou sezónu a celý kolotoč se rozběhne nanovo.