Závěr sezóny 2015

 

Po poslední letní jízdě v druhé polovině září nastává na Osoblažce takový „parní podzim“. Do konce roku zbývá posledních pár jízd a to veřejných i neveřejných.

Objednaná zářijová jízda

Jedna neveřejná jízda pro německé fanoušky úzkokolejek se konala v sobotu 27. září. Počasí už bylo spíše podzimní, ale pár pěkných snímků se pořídit dalo.

foto Pavel Schreier

Martinské hody s křtem nového vagónu

Začátek listopadu je dnes na Osoblažsku již nemyslitelný bez parního vlaku jedoucího na tradiční Martinské hody v Bohušově. Letos byl program akce obohacen o představení a křest nového výletního zavřeného vagónku Balm/ú. Slavnostního aktu se zhostili náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Daniel Havlík a starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargáč.

Zpáteční cesta parního vlaku z Osoblahy do Třemešné byla stejně jako loni zpestřena přípřeží obou našich parních lokomotiv. „Rešica“ se tak vracela ze svého letního působiště zpět „domů“ do Třemešné.

foto Radim Škopec, Pavel Schreier

Mikulášská jízda

Mikulášská jízda pro veřejnost se na Osoblažce konala naposledy v roce 2011. Letos jsme se rozhodli tuto tradici obnovit. Z technických důvodů byla na obě letošní prosincové jízdy nasazena parní lokomotiva „Rešica“ U46.002. Ta se tak po dlouhých 4 letech vrátila do čela parního vlaku v celé trase z Třemešné do Osoblahy. Naposledy si takto „Rešica“ mašírovala právě na Mikuláše v prosinci 2011.

Bohužel teplé počasí nás neopustilo ani v prosinci a tak Mikulášská jízda připomínala počasím spíš slunnou podzimní jízdu.

foto Pavel Schreier, Tomáš Burik, Petr Hrůza, Zdeněk Morávek, Vladislav Hlaváček

Vánoční jízda

Poslední jízda roku 2015 se letos konala až po vánočních svátcích, v neděli 27. prosince. Návštěvníci tak mohli utéct od vánočního shonu do parního vlaku šinoucího si to po Dráze sta oblouků poklidným Osoblažskem.

Jako zpestření na cestující v Osoblaze čekala v Čekárně u Hotzenplotze projekce nového filmu Osoblažka režiséra Daniela Bordovského. Počasí ani tentokrát nepřineslo sníh a bylo dokonce o dva stupně tepleji, než na mikuláše.

foto Michal Kasala

Vánoční jízda ukončila dosud nejdelší a „nejdivočejší“ sezónu provozu parních vlaků na Osoblažce. Zahájili jsme tradičně 8. května, v červnu převezli děti v parním vlaku indiáni, přes léto nás těšila velká návštěvnost a omezovaly provozní omezení, jejichž vrcholem byl zákaz provozu parních lokomotiv téměř celý srpen. Na podzim jsme zařadili do vlaku nový vagón a na závěr sezóny, v prosinci, jsme vypravili dva nové vlaky, které ovšem více než zimní jízdy připomínaly slunný teplý podzim. I tak se jednalo o sezónu stejně úspěšnou, jako byla ta v roce 2014.

Za úspěšný průběh sezóny je potřeba poděkovat celému personálu okolo parního vlaku, jejich neúnavné dobrovolné práci a sponzorům, bez kterých by byl provoz parních vlaků nemyslitelný.