Zahájení sezóny

 

Ze Slavnostního zahájení turistické sezóny na Osoblažsku se již stala pěkná tradice. Letos již počtvrté, opět 8. května, vyjel první parní vlak na svou cestu jarním Osoblažskem. 

Letošního zahájení sezóny se účastnila jedna vzácná návštěva. Byl jí hejtman Moravskoslezského kraje, pan Ivo Vondrák, který společně se svým náměstkem pro cestovní ruch, panem Janem Krkoškou pokřtili nový razicí přístroj na mince. Ten pořídilo město Krnov v návaznosti na soutěž, která má lákat turisty do regionu na místní rozhledny.

Před odjezdem parního vlaku ještě návštěvníci mohli shlédnout taneční vystoupení ostravského Slezského souboru Heleny Salichové.

V Osoblaze, v dřevěné „Čekárně u loupežníka Hotzenplotze“ na návštěvníky čekalo vystoupení Osoblažského ochotnického divadla. Zde svou službu ukončila parní lokomotiva Rešica, která zde tradičně vyčkává na své letní nasazení. Zpáteční cesta do Třemešné byla tedy již v režii samotného „Štokra“.

foto Pavel Schreier a Eva Stejskalová

Objednaná květnová jízda

Hned následující víkend se konala objednaná jízda parního vlaku pro partnery a občany obcí Zátor a Město Albrechtice. Jelikož se na lokomotivě U57.001 objevila závada, musela se do čela postavit Rešica U46.002. Ta ovšem již byla deponována v Osoblaze a musela tak ještě v pátek před jízdou dojet do Třemešné.

Aby těch mimořádností nebylo málo, porouchala se jediná provozuschopná lokomotiva ČD, stroj 705 913 a „studenou“ Rešicu tak nebylo možné v Osoblaze vytáhnout z depa ven na zátop. Proto si pro Rešicu musel přes celé Osoblažsko dojet „Faur“ TU38.001, toho času jediná provozuschopná motorová lokomotiva na Osoblažce.

Rešica svůj objednaný vlak odvezla v pořádku z Třemešné do Osoblahy a zpět do kopce jí vypomohl „Faur“. Na závěr krásného jarního dne se ještě Rešica svezla strojně zpět do Osoblahy.

Jízda s kombinací parní lokomotivy U46.002 a motorové TU38.001 v čele byla nostalgickou vzpomínkou na léta 2006 – 2008, kdy se v této sestavě vozily výletní vlaky téměř pravidelně. Naposledy se tak stalo na mikuláškou jízdu 5. prosince 2008. V květnu 2009 se již v čele výletních vlaků začal objevovat Malý Štokr U57.001.

foto Pavel Schreier