Oslavy 120 let Osoblažské úzkokolejky

 

plakát k oslavámNejvětší událostí nejen roku 2018, ale pro mnohé i největší událostí novodobého parního provozu na Osoblažce, byly oslavy 120. výročí zahájení provozu na Osoblažce. První vlak vyjel na osoblažské koleje 14. prosince 1898 ve 3:50 ráno.

Chtěli jsme s Vámi toto krásné výročí oslavit ve velkém. A protože v prosinci už je zima, slavilo se malým předstihem už v září. A stálo to za to…

Téměř rok příprav vyvrcholil prodlouženým víkendem na konci září, kdy se tři dny ozývaly prosluněným Osoblažskem píšťaly parních lokomotiv a parními vlaky se vozily stovky nadšených cestujících.

čtvrtek 27. září – poslední přípravy

První parním vlakem vypraveným v rámci oslav byl soupravový vlak převážející z Osoblahy do Třemešné poslední vozidla potřebná k následujícímu dvoudennímu parnímu provozu.

V poledne se tak vydala na cestu parní lokomotiva U46.002 „Rešica“, která trávila tradičně celé léto v Osoblaze, s přívěsným vozem Balm/ú, zapůjčeným na oslavy od Českých drah .

foto Pavel Schreier a Pavel Horna

pátek 28. září – hlavní den oslav

Ve spolupráci s Českými drahami byl do Třemešné z Ostravy vypraven parní vlak s lokomotivou 464.202. Na tento vlak v Třemešné navazoval slavnostní parní vlak v čele s oběma úzkorozchodnými párami U57.001 a U46.002. Slavnostní vlak s jízdní dobou 2 hodiny byl v Liptani, Dívčím Hradě, Slezských Rudolticích, Bohušově a Osoblaze slavnostně vítán místními občany. V Osoblaze následoval zábavný program pro návštěvníky.

Ve 12:50 se z Osoblahy do Třemešné vydal první parní vlak v čele s Rešicou U46.002. Během zastavení ve Slezských Rudolticích došlo k jednomu z největších okamžiků celých oslav. Ve 13:40 byla za účasti pozvaných hostů a faráře slavnostně otevřena čerstvě opravená nádražní budova. I zde následoval zábavný program pro návštěvníky, kteří se rozhodli z parního vlaku vystoupit.

V 15:10 se z Osoblahy do Třemešné vydal druhý parní vlak v čele s Malým Štokrem U57.001. V 15:25 se vydal parní vlak s „Rosničkou“ 464.202 z Krnova do Třemešné, na který navazoval vlak s „Rešicou“ do Slezských Rudoltic, tedy Malému štokrovi naproti.

V 16:28 došlo v Liptani k historickému okamžiku minimálně v historii Slezských zemských drah. Po téměř 60 letech se na Osoblažce opět křižovaly parní vlaky.

Na parní vlak s U57.001 v Třemešné navazoval „velký“ parní vlak s „Rosničkou“ do Ostravy. Úplným závěrem byl návrat podvečerního parního vlaku s „Rešicou“ ze Slezských Rudoltic do Třemešné.

Aby se mohlo jízd parních vlaků účastnit co nejvíc návštěvníků, byly všechny vlaky doprovázeny historickými autobusy Karosa ŠL11 a Karosa C734.

foto Eva Stejskalová, Radim Škopec a Pavel Horna

sobota 29. září – druhý den oslav

Druhý den oslav byl ve znamení dvou vypravených parních vlaků dvě hodiny po sobě. Po příjezdu obou vlaků do Osoblahy návštěvníky čekalo divadelní představení ochotníků z Osoblahy v místní „Čekárně u loupežníka Hotzenplotze“.

Vrcholem dne bylo velice atraktivní křižování dvou parních vlaků v poledním slunci u nově opravené nádražní budovy ve Slezských Rudolticích.

foto Pavel Horna, Pavel Schreier a Radim Škopec

Oba dny oslav zaznamenaly velký úspěch. Parní vlaky byly plné cestujících, silnice okolo vlaku plné fotografů. Slavnostní parní vlak v pátek 28. zaznamenal návštěvnický rekord. Celkem se za oba provozní dny svezlo parními vlaky téměř 1500 cestujících. Na Osoblažsku bylo ten víkend slyšet několik cizích jazyků a to včetně japonštiny.

Partě dobrovolníků okolo okolo Osoblažsky a SZD se splnilo několik snů. Nádražní budovy jsou zachráněny a konečně získávají svůj historický vzhled. Navíc tu první opravenou jsme mohli ukázat světu v ten nejlepší okamžik. Druhým splněným snem bylo vedení dvou parních vlaků s křižováním na trati.

Velké díky patří všem kolegům ze Slezských zemských drah i Českých drah. Dále děkujeme obcím okolo trati a především Moravskoslezskému kraji, bez jehož finanční podpory byl byl provoz parních vlaků nemyslitelný.