Klub přátel osoblažské úzkokolejky z.s.

 

Web KPOÚ

Lidé, kteří se již dlouho pohybují kolem osoblažských výletních vlaků a věnují jim a jejich provozu nemalé množství času a často i vlastních financí, se spojili a vytvořili občanské sdružení Klub přátel osoblažské úzkokolejky – KPOÚ.

Tento klub spojuje kamarády a známé, kteří se společně, mimo jiné, snaží pomoci Slezským zemským drahám zajišťovat provoz a organizaci výletních vlaků tažených parní nebo motorovou lokomotivou na úzkorozchodné trati Třemešná ve Slezsku – Osoblaha.

Většina členů klubu jsou fanoušci železnice zajímající se o všechna odvětví železničního provozu. Svůj zájem však nezaměřují pouze na naši konkrétní trať, ale hledají zajímavosti z provozu a inspiraci u jiných drah a drážek v České republice i zahraničí.

Zároveň se klub stará o zviditelnění úzkorozchodné dráhy Třemešná ve Slezsku – Osoblaha jako takové a akcí konaných v souvistlosti s ní. KPOÚ se také snaží přiblížit okolí dráhy a vlastně celé Osoblažsko cestujícím a výletníkům, kteří by si chtěli rozšířit obzory o krásách České republiky, například pomocí tohoto obsáhlého webového portálu či tvorbou různých, i prodejních, propagačních materiálů (letáčky, plakáty, pohlednice, magnetky atd.).

Součástí provozu je i starost o bezvadný stav našich lokomotiv i vozů a samozřejmě celého zázemí, bez kterého by turistický vláček jen těžko vyjel. Proto klub vypomáhá méně či více odborně (dle možností) s celkovou údržbou, kterou realizujeme pomocí dobrovolnických brigád pořádaných většinou před a po sezóně.

Členové klubu odpracovali za rok 2013 bez mála 500 dobrovolnických hodin na vozidlech SZD, na zázemí provozu a v marketingu. Činnost v podobném duchu pokračuje i letos.

Tímto Vás seznamujeme s Klubem přátel osoblažské úzkokolejky. Pro bližší informace můžete nahlédnout přímo na stránky našeho klubu, kde naleznete reporty z našich akcí, fotografie a obecně podrobnosti o naší činnosti, případně vizích a jejich plnění.