Kvě 072020
 

Začátek května u Slezských zemských drah vypadá již několik let stejně. Finišují veškeré přípravy na výjezd prvního parní vlaku sezóny v tradičním termínu 8. května. Letos je tomu ale jinak. Díky pandemii koronaviru letos parní vlak nezahájí sezónu 8. května, ale až 20. června. I přípravné práce jsou náročnější než kdy jindy. Do finále se totiž blíží velká oprava parní lokomotivy U57.001 „Malý štokr“. Lokomotivu nadšenci usilovně kompletují v areálu bývalého krnovského depa.

Po delší debatě mezi nadšenci bylo nakonec rozhodnuto, že místo prvních dvou jízd v červnu se veškeré úsilí a práce přesunou na finiš opravy parní lokomotivy a zároveň na přípravu všech opatření potřebných k bezpečnému vyjetí s cestujícími dle aktuálních podmínek, které stanoví Vláda České republiky. Parní vlak tak vyjede na Osoblažku, pokud se situace nezmění, v sobotu 20. června.

„Nechceme v první řadě podcenit zdraví nadšenců ani cestujících a zároveň chceme mít dostatek času se vypořádat se všemi postupy a podmínkami, které začnou platit od 25. května. Právě od tohoto data bude za určitých opatření povolena většina specifických atraktivit cestovního ruchu, které nebyly zahrnuty do předchozích vln rozvolňování“, zmiňuje současnou situaci David Chovančík ze Slezských zemských drah.

Již dnes nadšenci například zajišťují dezinfekci či jednorázové rukavice, které by měli být dostupné ve vlaku jak pro cestující, tak pro vlakový personál. „V současné době řešíme i kapacitu vlaku nebo odbavování cestujících. Máme na stole mnoho variant způsobu odbavení. Vše ale závisí od toho, jaké Vláda České republiky vyhlásí opatření. Situaci ale nepodceňujeme a na letní sezónu se pilně připravujeme.“, dodává Chovančík.

Koronavirus ale netradičně umožnil nadšencům delší čas na přípravu letní sezóny. „V současné době nezažíváme ten klasický hektický začátek sezóny se vším, co k němu patří. Proto se můžeme věnovat i potřebné kancelářské práci, která je občas v pozadí za prací manuální. Dále můžeme dodělat různé resty či věnovat se věcem na které během letní sezóny není čas. Samozřejmě je více času i na dokončení opravy Malého štokra“, zmiňuje i lehce pozitivní stránku současné situace Chovančík.

Zároveň se specifickou přípravou provozu se nadšenci zaměří hlavně na závěrečné zkompletování a zprovoznění parní lokomotivy U57. 001 „Malý štokr“. „V současné době jsme v předposlední fázi opravy a všechny své síly upínáme k tomu abychom s Malým štokrem v červnu vyjeli. Parní lokomotiva je ale stroj nevyzpytatelný a při tak velkém rozsahu opravy, který lokomotiva absolvuje, se může najít mnoho věcí, co výjezd lokomotivy s cestujícími oddálí“, upozorňuje Pavel Schreier ze Slezských zemských drah. Se svými kolegy v posledních dnech tráví celé hodiny kompletací parní lokomotivy do provozního stavu.  

Tisková zpráva ke stažení ve formátu PDF nebo DOC.