Čvc 022022
 

Parní lokomotiva s označením U46.002 přezdívaná „Rešica“ na konci roku 2020 dojezdila na kolejích Osoblažské úzkokolejky. Vzhledem k blížící se zákonné lhůtě způsobilosti parního kotle a stavu lokomotivy po mnoha letech provozu (od roku 2004) bylo rozhodnuto o velké opravě lokomotivy. Ta mimo jiné vyžaduje demontáž kotle z rámu lokomotivy a opravu dalších důležitých částí. Cíl opravy je takový, že vše potřebné bude opraveno do stavu, aby lokomotiva bez větších problémů vydržela v provozu několik desítek let.

Kotel vyrazil na „omlazovací kůru“ do Kolína

Velká oprava lokomotivy Rešica začala na podzim roku 2020, kdy bylo „tělo“ lokomotivy, tedy kotel, převezen do specializované firmy, která na něm během let 2020 a 2021 udělala kompletní opravu. „Oprava kotle byla rozsáhlá a věříme, že v provozu bez větších problémů vydrží několik desítek let,“ řekl o opravě kotle Pavel Schreier ze Slezských zemských drah.

Na projekt „Oprava kotle parní lokomotivy U 46.002 na Osoblažské úzkorozchodné dráze“ dostaly Slezské zemské dráhy dotaci z Ministerstva dopravy v rámci programu „Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel pro období 2021–2023“ ve výši 592 000 Kč.

Jaro ve znamení kompletace a zprovoznění lokomotivy

Za pomoci odborných pracovníků a dobrovolníků probíhaly během jara tohoto roku práce na kompletaci a zprovoznění lokomotivy. Vše začalo izolací a zakrytováním kotle, následovaly instalace rozvodů páry, vzduchu, osazení vodních nádrží, boudy a dalších zařízení lokomotivy. „Mnoho dílů lokomotivy bylo potřeba opravit nebo dokonce znovu vyrobit. Mluvíme zde o karosářských pracích na opláštění kotle, ale také o opravách nebo novovýrobě funkčních dílů zařízení na kotli i lokomotivě“, popisuje složitosti opravy Schreier.

Oprava vyvrcholila úspěšnou tlakovou zkouškou a zkušebními jízdami lokomotivy v posledním červnovém týdnu. „Jsme rádi, že oprava je úspěšně za námi a doufám, že lokomotiva nebude v budoucnu moc zlobit a bude dělat radost nám i našim návštěvníkům“, říká s úsměvem Schreier.

Lokomotiva je nyní v depu v Třemešné, kde bude sloužit jako záloha a o provozních víkendech bude přístupná veřejnosti. „Na trať se Rešica podívá několikrát během prázdninových víkendů jako doplněk k pravidelným sezónním jízdám.“, uzavírá Schreier.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu PDF nebo DOC.