Bře 122009
 

Na výstavě Dovolená a region 2009 na ostravské Černé louce přibude ještě jedno kolejové vozidlo. Dnes ráno byla ve vozovně v Opavě-Kylešovicích naložena replika opavské tramvaje č. 7. a připravena na odvoz do Ostravy, kde bude po tři dny dělat společnost parní lokomotivě U46.002 a Pivnímu vagónu.

Tramvaj byla postavena z pozůstatků původních opavských tramvají č. 4 a 7 a slavnostně představena 27. května 2008 na opavském Horním náměstí. Repliku tramvaje z roku 1905 postavili v krnovské firmě OLPAS Moravia a původně byla poněkud nešťastně určena jako tažené vozidlo do soupravy turistického vlaku na Osoblažku. Proto má zavázány nápravy o rozchodu 760 mm a na čelech „bosenská“ spřáhla. Toto je ale jen malá vada na jinak krásném vozidle s pečlivě provedenými detaily, aby se co nejvíce přibližovala své 100 let staré předloze.

Pozvání na výstavu tedy přijměte i Vy, které nepřilákala samotná parní lokomotiva nebo občerstvení v Pivním vagónu. Je to historicky poprvé, kdy se objeví opavská tramvaj v Ostravě.