Úno 142014
 

Naše webové stránky dnes slaví 5 let! Již pět let se naše malá skupinka autorů snaží přinášet veškeré informace týkající se Osoblažské úzkokolejky a v posledních letech také informace o celém Osoblažsku. Jak to vše začalo a co vše se za těch 5 let na tomto webu událo? To se dozvíte v následujících řádcích.

vzhled původního "prawebu" "Federace strojvedoucích" Slezských zemských drah v poslední den jeho fungování, 12.6.2009

Původní červený web zvaný „Federace strojvedoucích“ Slezských zemských drah byl spuštěn v brzkých ranních hodinách 14. února 2009 na adrese szd.ic.cz. Důvod založení tohoto webu byl vcelku jednoduchý. Parta mladých topičů chtěla informovat o tehdy neznámé a právě opravované lokomotivě Škoda 1932 nebo chcete-li U57.001. Protože jsme byli mladí a nadšení, řekli jsme si, že nezůstaneme jen u jedné lokomotivy, ale budeme na webu informovat o všem, co se týká provozu výletních vlaků SZD a celé úzkokolejky. V té době totiž neexistoval web, který by tuto úlohu plnil. A tak se stalo, že do konce února roku 2009 jsme na webu měli všechny základní informace o trati, vozidlech a vlacích. Návštěvnost tohoto „prawebu“ se pomalu zvyšovala a na původní adrese dosahovala na svém konci vcelku uspokojivých hodnot okolo 20 návštěv denně.

poslední podoba červeného webu SZD z května 2013

Po čtyřech měsících byl provoz na adrese szd.ic.cz ukončen. 12. června 2009 se veškerý obsah přestěhoval na dnešní adresu – www.osoblazsko.com – a stal se tak oficiálním webem Slezských zemských drah. Obsah se doplnil o potřebné náležitosti a zvesela se začal rozrůstat. Zásluhy na provozu v začátcích našeho webu mají kromě mé maličkosti topiči Janek, Michal a Martin a svou troškou do mlýna přispěla také průvodčí Peťula.

Web se v následujících letech zdokonaloval, pomalu modernizoval a doplňovaly se další informace. Velkým přínosem byl nový kolega, topič Dada, který v roce 2011 přišel s myšlenkou velkého osoblažského infokanálu a web se začal pomalu rozrůstat do dalších, dříve neplánovaných směrů. V průběhu doby se zde objevily jazykové mutace ve třech pro nás nejběžnějších jazycích – polštině, němčině a angličtině. Vrcholem bylo spuštění rozsáhlé sekce Osoblažsko v červenci roku 2013. Slovy topiče Dady je sekce Osoblažsko nekonečným dílem, které se stále rozrůstá a zdokonaluje.

podoba našeho webu v den jeho 5. výročí, 14.2.2014

Původní červený pasivní web svým technickým pojetím přestal dostačovat a tak vznikla myšlenka modernizace na bázi nějakého redakčního systému. Z různých důvodů byl zvolen systém wordpress. Nový redakční systém umožňuje správu více uživateli a dokonale podporuje velkorysé plány topiče Dady, který je dnes nejaktivnějším členem autorského týmu. Nové zelené stránky byly spuštěny v květnu roku 2013 a přispěly tak do řady „lákadel“ na novou sezónu provozu výletních vlaků. Se startem nové sezóny byl také poprvé spuštěn rezervační systém.

Z původního webu, který Vás informoval o jízdním řádu, ceníku a lokomotivách SZD, o historii trati a jejích zajímavostech se za 5 let stal web, na kterém dnes najdete snad vše, co potřebujete při návštěvě Osoblažska vědět. K dnešnímu dni tento web shlédlo 128 200 návštěvníků. V poslední době se zde průměrná denní návštěvnost pohybuje okolo čísla 80. V sezóně provozu parních vlaků se pak tento údaj vyšplhá na  200 návštěvníků denně. Děkujeme za zájem a věříme, že jste zde našli vše, co jste hledali a i nadále nám zachováte svou přízeň.

Na závěr musím poděkovat všem zúčastněným kolegům, bez kterých bychom tento web nikdy tak daleko nedovedli a doufám, že v nastaveném trendu budeme i nadále pokračovat.

Pavel Schreier, webmaster 

P.S. Samozřejmě, že celý kolektiv přispěvatelů do webu osoblazsko.com děkuje za nekonečnou trpělivost našemu webmajstrovi, který musel snášet otravování během krásných slunečních dnů a víkendů a který s ledovým klidem pracoval s různými neduhy jednotlivých přispěvatelů, hlavně mě…

topič Dada