Dub 222014
 

Ve čtvrtek 8. května vyjede parní vlak na Osoblažské úzkokolejce do své již desáté sezóny a zároveň slavnostně zahájí turistickou sezónu na Osoblažsku. „Pro turisty a média připravujeme na tento den prezentaci produktů a akcí, které na ně čekají na Osoblažsku v letní sezóně“ přibližuje průběh akce David Chovančík, předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky, který je jeden ze spoluorganizátorů akce.

Na nádraží v Třemešné bude od desíti hodin připraven bohatý doprovodný program. Turisty zde budou vítat v krojích tanečnice ze Slezského souboru Heleny Salichové, které budou navozovat dobovou atmosféru. Prezentovat se zde bude také pro Mikroregion tradiční Osoblažská krajka a mezi největší lákadlo bude bezesporu patřit odhalení nového loga Mikroregionu Osoblažsko přímo na parní lokomotivě a symbolické zahájení turistické sezóny. Deset minut před jedenáctou hodinou se poté slavnostní vlak vydá na svou známou trasu do Osoblahy. Cestu prvním turistům navíc zpříjemní ve vlaku hrající kapela Gigiband z Ostravy.

Díky spolupráci s Osoblažským cechem bude slavnostní program pokračovat i v Osoblaze mezi 12 až 15 hodinou. „Pro děti budou připraveny různé hry nebo jízdy na koních od paní Václavíkové z Minifarmy Osoblaha. Nejen pro děti je připravena lukostřelba a pletení košíků. Mezi netradiční ukázky bude jistě patřit šerm Společenství Severských Pánů a v neposlední řadě budete moci navštívit stánky Přemyslovského dvora a Osoblažského cechu, který bude nabízet vlastní džemy a marmelády, které plánuje v budoucnu vyrábět přímo v Osoblaze“ uzavírá výčet akcí v Osoblaze Chovančík.

„Slavnostní zahájení sezóny je taková první velká akce, na kterou budou plynule navazovat další a další, až do konce roku“ přibližuje význam akce Chovančík a ihned zmiňuje další akce jako například Jarmark v Janově v sobotu 24. května nebo Zahájení sezóny na zámku v Linhartovech v neděli 25. května. Na konci května , v sobotu 31. se turisté opět mohou těšit na parní vlak, tentokrát na zahájení zámecké sezóny na Slezskorudoltickém zámku. To už ale sezóna vstupuje do června, kdy na turisty čeká například slavnostní otevření další etapy naučné stezky po kostelích Osoblažska v sobotu 7. června. Pro školní výlety potom Slezské zemské dráhy vypravují po úzkokolejce o červnových středách a čtvrtcích (do 19. června) vlaky s historickou motorovou lokomotivou nazývanou Faur.

Samotná letní sezóna poté propukne v sobotu 21. června. Od tohoto data jezdí parní vlak na úzkokolejce každý letní víkend až do 20. září (v září jen o sobotách). Během léta je navíc ve spolupráci s Mikroregionem Osoblažsko a obcemi Osoblažska připravováno mnoho tématických vlaků. Za všechny jmenujme například Gastrovlak na III. ročník Gastrofestivalu „Ochutnej Osoblažsko“ do Osoblahy v sobotu 6. září.

Nesmíme také zapomenout na to, že se na koleje „Osoblažky“ vrací po dvou letech parní lokomotiva „Rešica“, která bude během roku připomínat, svými předem vyhlášenými jízdami, 10 let turistického parního provozu na Osoblažsku. Právě tato lokomotiva vezla první turistický vlak na Martinské hody v Bohušově v listopadu 2004.

Osoblažská úzkokolejka je dráha s atypickým rozchodem 760 milimetrů nacházející se v Osoblažském výběžku, na úzkokolejce je již od roku 1898 pravidelný osobní provoz. Slezské zemské dráhy zde navíc od roku 2004 provozují turistický parní vlak. Úzkokolejka je zajímavá například svou klikatostí, kdy na 20 kilometrech najdeme úctyhodné 102 oblouky. Trati se tak přezdívá „dráha sta oblouků“. Kousek za Třemešnou navíc najdeme další unikum a to nejmenší oblouk v rámci českých veřejných železnic o poloměru pouhých 75 metrů.

Na závěr pouze dodejme, že obecně prospěšná společnost Slezské zemské dráhy úzkokolejku zapojila do projektů Moravskoslezského kraje a Evropské unie „TECHNO TRASA“ a „Destinační management MSK“, společnost také získala dotace na provoz a modernizaci od Moravskoslezského kraje a Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

Tisková zpráva ke stažení zde.