Lis 132014
 

Dnes to je přesně DESET LET, kdy vyjel první turistický parní vlak na Osoblažskou úzkokolejku. Psala se tehdy sobota 13. listopadu 2004 a první parní vlak vyjížděl z Třemešné na Martinské hody do Bohušova. „Tehdá bylo hrozné počasí, prostě pořádný podzim… Fučelo a pršelo, sem tam mlha, ale bylo to skvělé stát v otevřeném vagónku hned za Rešicou. Kdysi se v něm vozilo uhlí a teď turisti“ zavzpomínal jeden z prvních cestujících.

Tehdy odjížděla od nástupiště v Třemešné „Rešica“ s jedním výletním „uhlákem“ a dvěma zavřenými vozy řady Balm/ú. Během deseti let se udělal obrovský kus práce. Souprava se rozšířila a změnila k nepoznání, přibyly nové lokomotivy a návštěvnost neustále roste. Za 10 let převezly naše parní vláčky více než 30 000 návštěvníků.

Děkujeme všem, kteří se podíleli na stavbě, údržbě a provozu našich vlaků a samozřejmě děkujeme všem našim návštěvníkům za přízeň.

Velké poděkování patří také člověku, který ideu provozování parního vlaku na Osoblažsku přeměnil v realitu – panu Jaromíru Foltýnovi. Společně s dalšími lidmi dokázal v roce 2003 přivézt z Rumunska parní lokomotivu s vagóny a poté všechno náročně zrenovovat ve firmě OLPAS Moravia, která dlouhé roky poskytovala zázemí turistickým vlakům. Nebýt jeho odvahy, dnes bychom toto výročí neslavili.

Speciální poděkování si zaslouží Moravskoslezský kraj, který provoz výletních vlaků od samého začátku výrazně podporuje.