Pro 152014
 

V neděli 14. prosince 2014 začal platit nový jízdní řád pro rok 2015. S potěšením vám můžeme oznámit, že rozsah osobní dopravy na Osoblažské úzkokolejce a přilehlé železniční trati Krnov – Jindřichov ve Slezsku se v podstatě nezměnil a zůstává na stejné úrovni jako minulý rok. I přesto se v novém jízdním řádu najde pár zajímavých zpráv.

Pravidelný provoz beze změn, turistický mírně rozšířen

V pravidelném každodenním provozu na úzkokolejce, který má v režii dopravce České dráhy, je pro rok 2015 přichystána pouze malá změna – vlaky Českých drah budou zapojeny do systému vlakových linek Moravskoslezského kraje. Osobní vlaky ČD tak dostanou své číslo S16 v rámci tzv. „Moravskoslezského eska“. Dále nejsou, kromě malých úprav, v datech plánovány žádné změny.

Naopak změna příjde na počátku letní sezóny, kdy na úzkokolejku již po jedenácté vyrazí parní vlaky dopravce Slezské zemské dráhy. Sezóna parních vlaků bude zahájena již tradičně 8. května ovšem první změna se projeví až v červnu. „Místo původního provozu motorové lokomotivy s výletními vozy pro školní výlety během čtvrtků a pátků v červnu jsme se rozhodli prodloužit sezónu parních vlaků a proto bude parní vlak vyjíždět nově již každou sobotu v červnu.“ představuje novinku v jízdním řádu Pavel Schreier ze Slezských zemských drah. Tradičně potom bude parní vlak jezdit o sobotách, nedělích a svátcích v červenci a srpnu plus první tři soboty v září. Posledním parním vlakem v roce 2015 bude Mikulášský parní vlak v sobotu 5. prosince. „V létě se na úzkokolejce několikrát objeví také druhý parní vlak z Osoblahy do Slezských Rudoltic a zpět s lokomotivou Rešica. Přesné termíny těchto jízd budou známy na jaře.“ dodává Schreier.

Změnil se i tradiční jízdní řád výletního vlaku, kdy z Třemešné se bude vyjíždět již v 10:45. Z Osoblahy naopak až v 15:10. „Díky finanční pomoci Moravskoslezského kraje jsme dokázali zrychlit dobírání vody do parní lokomotivy ve Slezských Rudolticích a na cestě z Osoblahy do Třemešné jsme tak stání zkrátili z původních 35 min na pouhých 17 min.“ zakončuje Schreier povídání o jízdním řádu.

Regionovy místo rychlíkových souprav

Několik změn postihlo také „velkou dráhu“ z Krnova do Jindřichova ve Slezsku. Kromě zapojení do „Moravskoslezského eska“, kdy všechny vlaky dostanou označení vlakové linky S15, se také cestující v prosinci rozloučí s většinou rychlíkových souprav, které již od druhé poloviny 90. let dotvářely kolorit cestování na vozebním ramenu Ostrava – Jeseník. Tyto soupravy nahradí skoro z 90% nízkopodlažní soupravy Regionova, díky kterým se má zlevnit provoz na peážním úseku přes stanici Glucholazy. Jediné dva spoje, na kterých bude částečně zachován provoz rychlíkových souprav a zároveň přímé vozy z/do Ostravy, budou vždy v pracovní a vybrané dny a v sobotu první ranní spěšný vlak z Lipové Lázní do Ostravy-Svinova a v pracovní a vybrané dny, neděli a svátek poslední večerní spěšný vlak z Ostravy střed do Lipové Lázní.

Pro cestující také přibude v pracovní dny mimo letní prázdniny a Vánoce nový osobní vlak z Jindřichova ve Slezsku (odj. 15:50) do Krnova (příj. 16:18). Budou také rozšířeny přímé vozy. Kromě výše zmíněných relací z Jesenicka do Opavy a Ostravy nově přibude přímý vůz v pracovní a vybrané dny z Opavy východ (odj. 14:33) do Jindřichova ve Slezsku (příj. 15:34).

Obnovení spojení do Polského vnitrozemí

Po mnoha letech se také obnovuje provoz do Glucholaz z polského vnitrozemí. Od nového jízdního řádu budou o víkendech a ve vybrané dny zavedeny do Glucholaz dva páry spojů. Jeden z Opole a druhý z Kluczborka. Oba dva navíc budou zajíždět až na zastávku Glucholazy Miasto, která je blíže centru města.

Tisková zpráva ke stažení zde.