Kvě 272015
 

Úzkokolejka „Osoblažka“ se připravuje na měsíc plný akci. „Díky rozšíření letního provozu o červnové soboty jsme se rozhodli plně využít nově zavedených vlaků ke spokojenosti všech turistů mířících na Osoblažsko včetně těch nejzvládanějších“ nastiňuje situaci v červnu David Chovančík Předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky.

Vše odstartuje v sobotu 6. června na nádraží v Třemešné před odjezdem vlaku. „Tento den se vlaku i celé úzkokolejky zmocní Indiánská parta z dalekého Divokého západu. Cestující a hlavně děti se ovšem nemusí bát a určitě nebudou mít nouzi o zábavný program, především pak v Osoblaze“ nastiňuje průběh akce Chovančík. Odjezd parního vlaku z Třemešné je již tradičně v 10:45 hodin.

6. červen to ovšem nejsou jen Indiáni. Na úzkokolejku také dorazí v rámci své další etapy koloběžkáři, kteří si dali velký cíl. V rámci své Koloběžkové Tour de nejkačka ujedou 22 etap v délce 600 kilometrů křížem, krážem celým Moravskoslezským krajem. Navštíví více než 130 zajímavých míst. Stihnou objet desítky měst a obcí, vyšlapou na Praděd, projedou se okolo Slezské Harty, podhůřím Beskyd a právě 6. června se svezou i úzkokolejkou do Osoblahy. Zpropagují tak i místa, která úspěšně zkrásněla díky penězům z Evropské unie.

Další červnovou sobotu – 13. června, zahajuje svou zámeckou sezónu zámek Slezské Rudoltice. I když jízdní řad parního vlaku přímo nenavazuje na akci tak v rámci spolupráce vás sveze na vernisáž s názvem „Slezské Rudoltice – Místo múz a umění“. Zve vás zároveň i samotný hrabě Hodic a vzkazuje, že výstava „srdci, očím i duchu lahodí!“ Začátek vernisáže je ve 14 hodin. Parní vlak potom jede dle klasického jízdního řádu.

To už se ale blížíme k události velmi netradiční a pro Osoblažsko vzácné. V rámci spolupráce Slezských zemských drah, Lázní Karlova Studánka a Euroregionu Praděd se parním vlakem po „Osoblažce“ sveze ve dvou termínech (13. a 20. června) z Osoblahy do Třemešné vždy po 40 dětech z čínské Šanghaje. Tyto děti jsou během června v lázních Karlova Studánka na léčebném pobytu a díky aktivitě Destinačního managementu východní strany Jeseníků pro ně byl připraven bohatý odpočinkový program včetně zmíněné jízdy parním vlakem. “Je to pro nás obrovská čest svézt děti až z daleké Číny. Zároveň jsme rádi, že díky aktivní spolupráci a dobrým referencím se na nás obrací instituce, které chtějí svým návštěvníkům ukázat zajímavé krásy našeho kraje mezi které úzkokolejka „Osoblažka“ právem patří“ říká Pavel Schreier ze Slezských zemských drah“. Připomeňme jen, že parním vlakem na Osoblažsku se svezl například i sám prezident ČR Miloš Zeman během své návštěvy Moravskoslezského kraje v listopadu roku 2014.

Čínské děti díky tomu zažijí 20. června parní vlak i s rozšířeným programem. Tento ten se bude konat již 14. ročník Dne dráhy, který se tento rok bude nést v představování novinek před letní sezónou, které v těchto dnech pilně zařizují obce podél úzkokolejky. Krom toho bude také tradičně přístupná výtopna Českých drah v Osoblaze.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu PDF nebo DOC.