Říj 152015
 

martin2015sMartinské hody v Bohušově jsou již tradiční podzimní akcí na Osoblažsku. A právě při této příležitosti vyrazila v roce 2004 vůbec poprvé na Osoblažskou úzkokolejku parní lokomotiva „Rešica“, aby odvezla svůj první parní turistický vlak. Od té doby již uplynulo 11 let a při této příležitosti bude před odjezdem vlaku z Třemešné slavnostně pokřtěn nový zrekonstruovaný uzavřený vagónek.

Parní vlak s lokomotivou „Malý štokr“ včele vyrazí z nádraží Třemešná ve Slezsku v 10:45. Ještě před odjezdem, okolo 10:30, bude za účasti hostů z Moravskoslezského kraje slavnostně pokřtěn nově pořízený zrekonstruovaný osobní vůz Slezských zemských drah, na jehož rekonstrukci významně přispěl Moravskoslezský kraj v rámci dotačního programu „Podpora technických atraktivit v MSK v roce 2014“. Poté se parní vlak s celou soupravou, včetně nového vagónku, vydá do Bohušova, dějiště Martinských hodů. Zde dorazí v 11:51 a návštěvníky bude v místním rekreačním areálu čekat bohatý celodenní program.

Krom tradiční svatomartinské husy se zelím zde budou v nabídce i speciality domácí zabíjačky, gulášek, bramborové placky nebo bohušovské koláčky či domácí med. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika. Zpestřením celých hodů bude určitě i vystoupení sokolníků, projížďky na koních nebo ukázky a prodej místní osoblažské paličkované krajky.

Novinkou Martinských hodů bude také přesunutí slavnostní Svatomartinské mše v místním kostele sv. Martina na odpolední termín. „V minulých letech se mše konala v dopoledních hodinách a turisté, kteří zvolili k návštěvě parní vlak, se jí nemohli zúčastnit. Tento rok nám ale bohušovští vyšli vstříc a začátek mše posunuli na 14:00. Kde jinde můžete přijet na mši parním vlakem?“ zamýšlí se David Chovančík, předseda Klubu přátel osoblažské úzkokolejky a všechny srdečně zve k návštěvě nejen mše, ale i celých Martinských hodů.

Parní vlak z Bohušova zpět do Třemešné odjíždí v 15:22, takže odjezd stihnou i návštěvníci kostela, jelikož mše bude ukončena v 15 hodin. Cestu do Třemešné navíc obzvláštní parní lokomotiva Rešica, která pojede jako druhá, jelikož se přesouvá na zimu do depa v Třemešné. Během zimy pak bude vyrážet na tematické jízdy, jako například na jízdu Mikulášskou nebo Sváteční.

Na Martinské hody již byl spuštěn také rezervační systém. Rezervovat místa do našeho rezervačního vagónku můžete zde.

Tisková zpráva ke stažení ve formátu PDF nebo DOC.