Rozhledna Biskupská kupa

 

Historie a Současnost

Rozhledna Biskupská kupa

Na samém severozápadním okraji Osoblažska, na hranici Osoblažska a Jesenicka a krajů Moravskoslezského a Olomouckého se nachází Biskupská kupa s nadmořskou výškou 889 m n.m. Biskupská kupa byla od středověku hraniční horou. Od roku 1229 rozdělovala biskupství olomoucké a biskupství vratislavské, po slezských válkách panství Habsburků a Hohenzollernů a v současnosti leží na hranici České Republiky, Polska a zmíněných regionů a krajů.

Na vrcholu Biskupské kupy se nachází rozhledna z bohatou historií. Na Biskupské kupě stála od roku 1890 nejprve dřevěná vyhlídková stavba. V tomtéž roce v ní byla zřízena poštovna. Bohužel o šest let později však neodolala silnému větru. V roce 1898 pak místo ní vyrostla kamenná rozhledna, postavená Moravskoslezským sudetským horským spolkem (MSSGV) k 50. výročí panování Františka Josefa I. Právě po císaři dostala své jméno Kaiser Franz Josef Warte. Slavnostní otevření proběhlo 26. srpna 1898.

Po druhé světové válce byla rozhledna ve špatném technickém stavu navíc kvůli své poloze blízko hranic nejdříve upadala na zájmu a později byla dokonce uzavřena, na vyhlídkovou terasu byly nainstalovány antény a dlouho dobu sloužila jako televizní vysílač. V 90. letech se rozhledna dostala do havarijního stavu. Od 3. srpna 1996 je znovu zpřístupněna a v roce 1998 na počest 100 let od výstavby byla provedena generální oprava.

Jak se k rozhledně dostat?

Z Osoblažské strany se zde dá dostat po zelené turistické stezce, která začíná v Třemešné a přes Kraví Horu, Svinný potok a Petrovice vás zavede až k rozhledně. Na jejím posledním úseku v sedle Petrovy boudy také začíná Naučná stezka Sv. Roh, která vás seznámí s místní faunou a flórou. Pokud chcete vyrazit z Petrovic přímo k rozhledně doporučujeme modrou turistickou stezku, která je ovšem o něco náročnější ohledně stoupání.

Ze strany Zlatých Hor vás k rozhledně zavede zelená značka, od rozhledny dále můžete také pokračovat po modré stezce k místnímu hraničnímu přechodu okolo zříceniny hradu Leuchtenštejn.

Otevírací dobu rozhledny a ceník najdete na stránkách města Zlaté hory

Mapa


Související odkazy

Ubytování v Petrovicích

Ubytování v Petrovicích