Zámek Slezské Rudoltice

 

Původně menší renesanční zámek, který byl v 18 st. přestavěn do barokního stylu, tvořil významné kulturní a společenské centrum Slezska přezdívané „Slezské Versailles“.

Důležitou postavou nové éry zámku, která ho proslavila po Evropě byl Albert Josef říšský hrabě z Hodic a Volframic, který po otci zdědil tři panství – Rudoltice, Dolní Povelice a Bohušov. Navíc se také bohatě oženil a rozhodl se své sídlo v Rudolticích zcela změnit a přestavět.

Albert Hodic vybudoval za pouhá tři desetiletí v Rudolticích pozoruhodné centrum slezské zámecké kultury období pozdního baroka a osvícenství. Na zámku byla bohatá zámecká kultura složená s hudby, divadla, tance, zahradní architektury a ke všemu byly navíc ještě pořádány velkolepé slavnosti, ke kterým se sjížděli diváci nejen ze Slezska, ale i z Moravy a Čech, Pruska, Polska a občas i ze vzdálené Rusy.

Více informací o zámku naleznete na stránkách www.zamekslezskerudoltice.cz 

Pravidelnými návštěvníky zámku byli např.:

  • Friedrich II. (Bedřich II.) – Pruský král, kterého se zámkem pojilo osobní přátelství s Albertem Hodicem, který dokonce u krále v Postupimi trávil poslední zbytky svého života.
  • Karl Ditters von Dittersdorf – Rakouský barokní hudební skladatel a hudebník, který vypomáhal rudoltické zámecké kapele, bydlel relativně blízko na Jánském Vrchu u Javorníku ve Slezsku.
  • Karel Hanke – Německý hudební skladatel, kapelník rudoltické zámecké kapely, procestoval kus Evropy a sklízel své úspěchy od Varšavy po Hamburk.
  • Heinrich Klein – Klíčová osobnost hudebních dějin Slovenska v období klasicismu, osobně znal např. Ludwiga van Beethovena
  • Jacques-Antoine-Hippolyte, Comte de Guibert – Významný francouzský učenec a odborník na vojenskou vědu (technika) a člen akademie.

Albert Hodic a zámek Slezské Rudoltice ale pronikali i dále k dalším umělcům jako např.:

Pruský král Friedrich II. (Bedřich II.) se Slezskými Rudolticemi a Hodicem zmiňoval v korespondenci dokonce i s francouzkým osvícencem a myslitelem Voltairem, vlastním jménem François Marie Arouetem.

Slezské Rudoltice byly také pod básnickým pseudonymem „Konilesy“ zmíněny v rozsáhlé básnické skladbě Jána Kollára – Slávy dcera.

Marie Terezie i Josef II. Slezské Rudoltice také znali, zvláště Josef II., který je neměl rád kvůli úzkému spojení Hodice s Pruskem, díky tomu je nikdy nenavštívil, ikdyž byl v blízkosti Rudoltic.

Kulturní charakter zámku přetrval až dodnes. V současné době se zde pravidelně konají vernisáže, výstavy, kulturní a společenské akce a samozřejmě prohlídky pro veřejnost.

Od nádraží ve Slezských Rudolticích vede červená turistická značka KČT, po té se vydejte směrem od nádražní budovy na jih a držte se ji až k místnímu kulturnímu domu a restauraci. Zde se na křižovatce vydáte nalevo (stezka pokračuje dále napravo) a půjdete po hlavní cestě až na místní náměstí, naproti kterého se zámek nachází. Cesta je dlouhá cca. 1 kilometr

 Stálé expozice:

  • historie zámku a obce
  • Archeologické nálezy Krnovska a Osoblažska
  • Osoblažská paličkovaná krajka

Mapa


 Související odkazy

Ubytování ve Slezských Rudolticích

Ubytování ve Slezských Rudolticích

Stravování ve Slezských Rudolticích

Stravování ve Slezských Rudolticích

Turistika ve Slezských Rudolticích

Turistika ve Slezských Rudolticích

Contact Form Powered By : XYZScripts.com