Červená turistická stezka KČT

 

Od nádraží k nádraží krajem Loupežníka Hotzenplotze

Tato turistická stezka, jenom o něco málo delší než známá úzkorozchodná železnice „Osoblažka“, Vás provede tak trochu ospalým krajem Osoblažska.

Stezka začíná vedle úzkorozchodného nástupiště u nádražní budovy Třemešná ve Slezsku, která leží na trati č. 292 z Krnova přes polské Glucholazy do Jeseníku a dále přes Ramzovou a Hanušovice až do Šumperka.  Nejdříve sestoupíme po vyšlapané stezce pod nádraží, kde překonáme místní rušnou silnici první třídy č. 57 a dáme se východním směrem přes obecní zástavbu. Po mírném kličkování mezi rodinnými domky už začíná první kopec zvaný Kobyla, na kterém je táhlé stoupání. Po chvíli se vám otevře krásný pohled na celé údolí s Třemešnou uprostřed, ale to už pokračujeme dále, za chvíli se dostáváme do hustého lesa a pokračujeme dále vzhůru.

Po skoro pěti kilometrech se dostáváme na rozcestí „Pod Kobylou“, kde se setkáváme s modrou značkou, vedoucí ze severu na jih, ještě chvíli stoupáme a obcházíme vrchol hory z jihu. Po překonání tohoto stoupání již trasa klesá zvolna až do Osoblahy. Po dalším kilometru se pomalu dostáváme z lesa a vidíme před sebou malou obec Bučávku. Zde stezka vede kolem romantické kapličky, kde si můžeme odpočinout a dále pokračovat. Po chvíli se dostáváme do dnes již zaniklé obce Nový Les, která zanikla po odchodu německých obyvatel a již nebyla dosídlena. To už ovšem jsme na dohled od Slezských Rudoltic. Značka vás provede polovinou vsi, okolo krásného kostela a poté odbočuje k nádraží. My vám ovšem doporučujeme menší zacházku, asi 500 m na rudoltické náměstí, kde je možnost ubytování, stravování a m. j. krásný, opravovaný zámek zvaný „Slezské Versailles“, který je o prázdninách veřejně přístupný. Po této menší zacházce se připojte opět na stezku.

Opouštíme Slezské Rudoltice a míříme na místní nádraží, to obejdeme a pokračujeme poli a loukami do údolí řeky Osoblahy. Mineme vesničku Dolní Povelice, kde je možnost se ubytovat a dostáváme se k zarostlému řečišti řeky Osoblahy, okolo kterého povede naše cesta až k zřícenině hradu Fulštejn u Bohušova. Na toto romantické místo se určitě vyplatí vyšlápnout si, pokud se vám zde bude hodně líbit, doporučujeme se zde ubytovat např. v některé z rekreačních chatek v přilehlém areálu.

V Bohušově také můžeme navštívit místní infocentrum, u kterého se napojuje zelená stezka, která zde začíná a vede severovýchodním směrem do Jindřichova na nádraží. Můžete také využít některou s místních útulných hospod a vyrazit na poslední tažení směr Osoblaha. Poslední etapa cesty vede mezi poli v otevřené krajině s krásnými výhledy. Lehce stoupá, aby poté před Osoblahou opět lehce klesala, a zavede Vás okolo Památníku osvobození až na místní osoblažské náměstí, kde je možnost stravování, v obci je možnost se i ubytovat. Nyní už jen zbývá se stavit na místní vzácný Židovský hřbitov s náhrobky až z 16. století a poté okolo místních starých městských hradeb sejít k nádraží a nasednout do úzkorozchodného vláčku směr Třemešná!

Pro snadnější naplánování výletů přikládáme odkaz na turistickou mapu