Židovský hřbitov v Osoblaze

 

Židovský hřbitov v Osoblaze patří k nejcennějším v České republice a zároveň je i jednou z nejvzácnějších kulturních památek Moravskoslezského kraje.

Starý židovský hřbitov v Osoblaze na stejném místě zřejmě existoval od konce 14. století. Hřbitov je cenný především velkým množstvím dochovaných náhrobků, kterých tady lze napočítat 313, přičemž nejstarší pochází z roku 1694 a je navíc i památkou na řadu vynikajících židovských osobností, které svým významem překračovaly dějiny regionu. Židovské osídlení Osoblahy je doloženo od 14. století, ale židé odsud odešli ještě před druhou světovou válkou. Například v roce 1865 židé tvořili v Osoblaze plných 30% obyvatel města.

Až přímo na židovský hřbitov od nádraží nevede turistická stezka, ale ve městečku jsou ukazatele směru. Od nádraží vyrazíte ve směru na sever do centra městečka po červené turistické stezce KČT. Po této značce dojdete kolem městských hradeb až na místní náměstí (zde možnost občerstvení). Zde se dáte opět severním směrem a na konci náměstí pouze obejdete bytový dům, po chvíli byste měli vejít do zahrádkářské kolonie a poté až k brance židovského hřbitova. Cesta na židovský hřbitov je dlouhá 2 kilometry.

Mapa


Související odkazy

Ubytování v Osoblaze

Ubytování v Osoblaze

Stravování v Osoblaze

Stravování v Osoblaze

Turistika v Osoblaze

Turistika v okolí