Zář 302011
 

V půlce prázdnin se ve vozovém parku Českých Drah na Osoblažce objevilo „nové“ vozidlo. Byl jím rekonstruovaný vůz Balm/ú 655 nebo chcete-li podle nových předpisů Btu 55 54 28-29 901-3.

Vůz byl od podzimu 2010 v dílnách JHMD v Kamenici nad Lipou, kde se podrobil kompletní rekonstrukci. Původní teplovzdušné topení bylo vyměneno za dva nové teplovodní agregáty Eberspächer. Baterie jsou nově dobíjeny alternátorem poháněným kardanem z jednoho podvozku. Interiér vozu dostal nové obložení, police a původní sedadla jsou nově potažena plyšovými potahy známými např. z motorových jednotek Regionova. Kompletně rekonstruováno bylo také WC. Vůz je vybaven vnitřním i vnějším informačním systémem včetně akustického hlášení zastávek. Vozová skříň dostala nová okna a vnější nátěr v původní barevné kombinaci, kterou měly tyto vozy z výroby.

Na koleje Osoblažky se rekonstruovaný Balm vrátil 25.7., do provozu poprvé zasáhl o týden později. Společně s loni remotorizovanou lokomotivou 705 913 na nich leží tíha osobní dopravy na Osoblažce. Pouze ve výjimečných případech je tato souprava nahrazóvána vozidly nerekonstruovanými.

Ve fotogalerii Léto 2011 naleznete několik fotografií rekonstruovaného vozu. Velkým překvapením bylo uvedení tohoto vozu do původního laku. Přiznejme si, že tento lak je ze všech použitých laků asi ten nejpovedenější. Je škoda, že původního laku se nedočkala také lokomotiva, ovšem krémová barva, místo původní bílé se původnímu laku aspoň přibližuje.
Vozový park ČD tak doznal behěm posledního roku první změny po 40-ti letech. Doufejme, že tyto změny opravdu přispějí ke zkvalitnění a zekonomičtění provozu na Osoblažce.