stanice Osoblaha

 
Jindřichov ve Slezsku
Krnov

Kliknutím na stanici získáte bližší informace


Stanice Osoblaha, ležící v těsné blízkosti česko-polské hranice, byla od začátku provozu výchozí stanicí s veškerým provozním zázemím. Kolejiště tvoří dvě dopravní a jedna manipulační kolej okolo velkého zachovalého nákladiště. Neobydlená, ovšem relativně udržovaná staniční budova sloužila do roku 2019 jako zázemí vlakovým četám Českých drah. Dnes čeká na svou rekonstrukci.

Výdejna jízdenek ve stanici fungovala od počátku provozu až do 15. 06. 2008, kdy byla v rámci změny jízdního řádu Českých drah trvale uzavřena. V dobách největší slávy během socialismu ve stanici sídlil náčelník železniční stanice a fungovala zde i úschovna zavazadel a příjem spěšnin.

V roce 2018 byly staniční budova, skladiště a nádražní WC s přilehlými pozemky převedeny z majetku Správy železniční dopravní cesty (dnes Správa železnic) do majetku obecně prospěšné společnosti Osoblažská úzkorozchodná dráha, která má v plánu komplexní rekonstrukci všech budov.

Naproti staniční budovy se nachází dvoukolejná výtopna se stáním pro tři lokomotivy, dílnou a nefunkční vodárnou. Dodnes je zde veškeré provozní zázemí pro vozidla Českých drah, které často využívají i Slezské zemské dráhy.